MedSpace

Urządzenie IPL (źródło światła) z prądem RF umożliwia skuteczne zamykanie rozszerzonych naczyń krwionośnych na twarzy, popularnie zwanych naczynkami lub pajączkami. Równocześnie redukuje objawy rumienia  często towarzyszące naczynkom.
Jakie są przeciwwskazania do wykonania zabiegu?
- Ciąża
- Opalenizna – min 1 miesiąc po opalaniu
- Leki światłouczulające (ulotka leku) - retinoidy, tetracykliny
- Zioła- dziurawiec, nagietek, Deprim, Figura2 - odstęp 2 tyg.
- Bielactwo, łuszczyca, padaczka
- Zaburzenia krzepnięcia krwi, leki zmniejszające krzepliwość, miesiączka
- Skłonność do powstawania keloidów
- choroby immunosupresyjne, cukrzyca
- okres 6  miesięcy od stosowania Roaccutanu, Izoteku
- stosowanie sterydów
Jak przygotować się do zabiegu?
W trakcie konsultacji lekarz wyklucza wszystkie przeciwwskazania oraz omawia przebieg zabiegu i zalecenia po laseroterapii. Należy podać wszystkie znane okoliczności mogące wpłynąć na efekt zabiegu. Aby uzyskać optymalny efekt nie można opalać się 4 tyg przed zabiegiem, nie pić alkoholu w dniu zabiegu, nie wykonywać pilingów 1 tydzień przed, kremy z retinolem odstawić na 2 tygodnie przed zabiegiem.
Jak wygląda zabieg?
Lekarz zaczyna od oceny skóry, oczyszczenia jej z makijażu, założenia osłon chroniących oczy pacjenta. Następnie nakłada przezroczysty żel i uwalnia wiązkę światła - następuje błysk. Po wykonaniu zabiegu na twarz można nałożyć cold pack aby zwiększyć komfort pacjenta.
Czy są jakieś  objawy uboczne?
W momencie błysku część pacjentów może odczuwać dyskomfort w postaci kłucia, szczypania, pieczenia. Po zabiegu może wystąpić delikatny rumień lub obrzęk, zwiększenie wrażliwości skóry.
Bardzo rzadko wystepują siniaczki, pęcherze lub strupki, zmiany pigmentacji skóry- przebarwienia lub odbarwienia, powikłania  te najczęściej znikają do tygodnia po zabiegu. Bardzo ważne jest niezwłoczne informowanie lekarza o jakichkolwiek objawach ubocznych, co umożliwia skuteczne ich leczenie.
Jakie są zalecenia po zabiegu?
Konieczna jest ochrona przed słońcem – nie można się opalać przynajmniej 1 miesiąc oraz stosować filtry przeciwsłoneczne SPF 30.
Przez 4-5 dni należy unikać czynników powodujących rozszerzenie naczyń krwionośnych- sauna, fitness, masaże, maseczki rozgrzewające, gorące kąpiele  oraz nie zażywać środków przeciwzapalnych i przeciwkrzepliwych.
Przez tydzień nie wykonywać pilingów  i nie trzeć leczonej okolicy.
Czasami konieczne jest wykonanie serii 2-3 zabiegów w odstępach 2-3 tygodnie.
Co należy robić aby problem naczynek  nie powracał?
Skóra naczynkowa , delikatna i wrażliwa to częsty problem estetyczny. Wymaga szczególnego traktowania i nie narażania na czynniki uszkadzające - opalanie, solarium . Konieczna stała, także zimą , ochrona filtrami słonecznymi min 20 SPF. Regularne stosowanie kremów do skóry naczyniowej nie daje spektakularnych efektów , ale opóźnia znacząco powstawanie kolejnych pajączków.
Przy wietrznej, mroźnej pogodzie niezbędna jest  zmiana kosmetyków na ochronne lub  typowo zimowe . Wskazane jest unikanie dużych różnic temperatur, sauny. Stabilizacja choroby - regularne leczenie nadciśnienia . Unikać należy pikantnych przypraw, ostrych serów, czerwonego wina, mocnej kawy i herbaty - obserwować pojawianie się rumienia i eliminować te czynniki, przy  których się nasila.
Skóra  naczyniowa to często pierwszy etap trądzika różowatego. Jeśli będzie właściwie pielęgnowana i chroniona to dalsze nasilenie tej choroby może zostać zahamowane na długie lata.