MedSpace

Depilacja to nie tylko trend  estetyczny, dbałość o higienę, to przede wszystkim komfort  zawsze gładkiej skóry –niezależnie od okoliczności –wakacje, basen, zajęcia fitness, randka.

Klasyczne metody depilacji – depilator, golenie nóg, woskowanie - mają wiele wad. Są bolesne, krótkotrwałe i powodując wrastanie włosków nasilają stany zapalne okołomieszkowe. Skóra swędzi, jest zaczerwieniona i pokryta drobnymi krostkami. W tych miejscach powstają drobne blizenki i przebarwienia.


Nowoczesne lasery umożliwiają  skuteczne  pozbycie się niechcianego owłosienia!
Jak działa aparat IPL (źródło światła) z prądem RF?
W trakcie zabiegu urządzenie emituje energię, która niszczy mieszki włosowe. Impuls światła podgrzewa melaninę znajdującą się w łodydze włosa, ta z kolei przekazuje to ciepło do mieszka włosowego niszcząc go, natomiast  prąd RF uzupełnia działanie światła. Dzięki temu, że energia jest czerpana z dwóch źródeł –światło i prąd RF – zabiegi są skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż zwykłe IPL.
Na energię  reagują tylko włosy, które są w fazie aktywnego wzrostu – anagenu. Pozostałe włosy, które już nie rosną i mieszki  włosowe w fazie uśpienia -telogenu  nie ulegają depilacji. Z tego wynika konieczność powtórzeń  – zwykle jest potrzebne 4-6 zabiegów wykonywanych w jednej serii. Jest to również zależne od okolicy depilowanej, typu skóry oraz rodzaju włosa. Nie ulegają depilacji  włosy jasne i siwe ze względu na brak melaniny. Odstępy pomiędzy zabiegami to 6-8 tygodni.
Czy zabieg jest bezpieczny?
Zabieg jest poprzedzony dokładnym wywiadem lekarskim dotyczącym stanu zdrowia, stosowanych leków aby wyeliminować wszystkie czynniki światłouczulające. Zabieg jest przeprowadzany przez doświadczonego lekarza.
Czy zabieg jest bolesny?
Dzięki zastosowaniu nowej technologii połączenie IPL z RF oraz wyjątkowo silnemu chłodzeniu głowicy  zabieg przebiega komfortowo i nie jest konieczne wcześniejsze znieczulenie.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?
- Ciąża
- Łuszczyca, bielactwo
- Padaczka
- Opalenizna – przynajmniej 1 miesiąc po opalaniu, przy regularnym korzystaniu z solarium 2 miesiące
- Leki światłouczulające (wynika z ulotki dołączonej do leku)
- Retinoidy, kremy z retinolem
- Zioła –dziurawiec, nagietek, Deprim, Figura 2 - odstawić 2-3 tyg przed zabiegiem
- Depilacja woskiem lub pęsetą – nie stosować 1 miesiąc przed zabiegiem
- Skłonność do powstawania keloidów
- Nadwrażliwość na promienie słoneczne
- Zmiany skórne – infekcje, stany zapalne, blizny
Jak się przygotować do depilacji?
Depilacja jest  poprzedzona konsultacją lekarską z omówieniem całego zabiegu oraz próbą. Skóra powinna być umyta, lepiej nie golić i nie depilować kremem przez  1 tydzień w celu lepszej oceny włosa.
Przed zabiegiem  skórę należy ogolić, najlepiej tego samego dnia.
Jakie są zalecenia po zabiegu?
Bezpośrednio po zabiegu nie można wykonywać zabiegów drażniących skórę depilowaną- kilka dni nie stosować spirytusu, toników z alkoholem, dezodorantów, pilingów, nie korzystać z sauny i basenu.
Nie wolno opalać się pomiędzy zabiegami i miesiąc po ostatnim zabiegu.
Pomiędzy zabiegami nie wyrywać włosów depilatorem i pęsetą, można golić.
Zabiegi należy powtarzać w  zaleconych przez lekarza odstępach -
nieregularne przerwy pomiędzy zabiegami osłabiają efekt.
Jak wygląda skóra po zabiegu?
Reakcja skóry jest indywidualna, czasami może wystąpić zaczerwienienie  lub podrażnienie depilowanej okolicy. W celu złagodzenia objawów 2-3 razy dziennie stosować alantan lub bepanten.
Bardzo rzadko mogą wystąpić miejscowe przebarwienia lub odbarwienia, które najczęściej ustępują po kilku tygodniach. Powodem ich powstania może być nadwrażliwość  skóry na energię IPL. Szybkie zgłoszenie lekarzowi każdego  niepokojącego  objawu umożliwia  skuteczne leczenie.
Co lekarz radzi pacjentkom chcącym wykonać depilację?
Z moich wieloletnich doświadczeń wynika, że najbardziej satysfakcjonujące efekty uzyskujemy w okolicach pach i bikini, gdzie włosy są najgrubsze. Dzięki usunięciu owłosienia z tych okolic można bez skrępowania i wcześniejszych przygotowań korzystać z basenu, zajęć fitness, wyjechać na wakacje.
Wiele Pań zwraca uwagę na  meszek nad górną wargą – nie zawsze można go usunąć, gdyż przeważnie są to włoski delikatne, nie reagujące na IPL. W okresie menopauzy, kiedy ten problem się nasila i włosy robią się grubsze należy jak najszybciej skorzystać z zabiegu, gdyż włosy siwe nie ulegają depilacji.
Zalecam również Paniom  rozpoczęcie serii depilacji po okresie letnim, jak tylko znika opalenizna, aby zdążyć z całą serią  przed  wiosną.