MedSpace

RETINOL – kropla magii w kosmetyku?
Dr n.med. Aleksandra Czernecka-Micińska, 09.2015

Cały czas szukamy kosmetyku, który magicznie wygładzi naszą twarz, doda blasku i usunie zmarszczki. Każda z nas przetestowała setki kremów, które nie spełniły tych oczekiwań. Czy warto próbować dalej i czym się kierować?

Świadome konsumentki czytają skład kosmetyku, szukając aktywnych składników. Wśród nich najcenniejszym, bo najbardziej aktywnym jest retinol i jego pochodna izotretinoina. W kremach i maściach służących leczeniu trądziku występuje izotretinoina, a w ogólnie dostępnych kremach retinol. Jako bardzo aktywna substancja na początku stosowania może być źle tolerowana i Panie odstawiają te kremy z powodu podrażnionej skóry.

Jak stosować preparaty z retinolem aby osiągnąć optymalne rezultaty i uniknąć podrażnień?

 1. Swoim pacjentkom zalecam sięgnięcie po kurację retinolem w okresie jesienno-zimowym, gdy nie ma już narażenia na silne promienie UV.
 2. Na początek warto zacząć od próbek, w ten sposób sprawdzając, czy nie mamy uczulenia na retinol (objawia się w postaci drobnych krostek na zaczerwienionej skórze).
 3. Zaczynamy stopniowo, od pojedynczego kremu, nie kupujemy od razu kilku z tym składnikiem. Na początku nakładamy 1 raz tylko na noc, co 2-3 dni i jeżeli nie ma podrażnień, stopniowo zwiększamy częstotliwość.
 4. Retinol jest znacznie lepiej tolerowany przez skórę tłustą, suchą może delikatnie przesuszać, dlatego na początek do obydwu rodzajów skóry dobieramy krem odżywczy.
 5. Retinol może być zawarty w serum, jeżeli obawiamy się podrażnienia to najpierw nakładamy krem a na to serum, a nie jak zwykle odwrotnie.
 6. Kupując kosmetyki z retinolem szukamy tych, które mają podane stężenie tego składnika.
 7. Popularne kosmetyki najczęściej mają bardzo małe ilości retinolu, takich bardziej skutecznych szukamy w aptece- np. Eluage Avene, Redermic R Roche-Posay, Skinceuticals Retinol 1,0 lub 0,3, Vichy Liftactiv Retinol HA, Sesderma RetiAge lub w selektywnych drogeriach- kosmoceutyki: Murad Time Release Retinol Concentrate lub Dr Brandt Revitalizing Retinol Eye Cream.
 8. Czego możemy oczekiwać? Podstawowe zastosowanie to odmładzanie skóry ze wskazaniem na redukcję objawów fotoaging: przywracanie gładkości, zmniejszenie zmarszczek, wyrównanie kolorytu-redukcja przebarwień, zmniejszenie porów i przetłuszczania skóry. 
 9. Czy są objawy uboczne stosowania? Na początku może występować podrażnienie i przesuszenie skóry, jej zaróżowienie, ściąganie lub swędzenie. Są to najczęściej objawy przemijające w trakcie kuracji. Jeżeli występują to zmniejszamy częstotliwość nakładania lub wspomagamy się kremem odżywczym albo olejem kokosowym.
 10. Retinol nie lubi konkurencji- w czasie kuracji nie stosujemy peelingów ziarnistych lub kwasowych oraz zabiegów laserowych.
 11. Kurację planujemy na kilka miesięcy, jeżeli skóra się „zahartuje" to możemy zwiększać stężenie kosmetyku. 
 12. W gabinecie dysponujemy kilkoma peelingami opartymi na retinolu, począwszy od Retix C, poprzez Retises CT, Whitening peel, Yellow Peel po Cosmelan. Zabiegi dobieramy w zależności od problemu, rodzaju skóry i czasu przeznaczonego na regenerację.

Czy warto sięgnąć po retinol? Oczywiście!!!
To mój ulubiony składnik kremów, który daje realne efekty.
Najskuteczniejszą „magiczną różdżką" w odmładzaniu jest Cosmelan, jego efekty są porównywalne do kuracji laserem frakcyjnym- niesamowicie świetlista, gładka i sprężysta skóra.