MedSpace

Filtry słoneczne - najnowsze odkrycia
Dr n.med. Aleksandra Czernecka-Micińska, 4.2015

Słońce- to życiodajna siła, podstawa naszej energii i optymizmu. Warto jednak wiedzieć, jak korzystać z niego w najbezpieczniejszy sposób.

Nie kończą się badania nad jego wpływem na skórę. Wiedzieliśmy już o negatywnym działaniu promieni UVA i UVB. Niedawno odkryto, że promieniowanie podczerwone przyczynia się do rozpadu kolagenu poprzez generowanie wolnych rodników. Najnowsze badania ujawniają, że również światło widzialne szkodzi naszej skórze- indukuje stan zapalny i niszczy DNA komórek.

Bogatsi w tę wiedzę naukowcy co roku udoskonalają filtry słoneczne rozszerzając ich działanie na kolejne zakresy światła słonecznego, wzbogacając w antyoksydanty i substancje p-zapalne. Co roku pojawiają się również nowe formuły filtrów dostosowane do problemów skóry.
Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Po pierwsze przyjmij zasadę, że ochrona p-słoneczna to składnik codziennej pielęgnacji skóry- niezależnie gdzie jesteś. W mieście polecam kremy BB z filtrem min. 25 SPF, a na wakacje filtr mineralny 30-50 SPF. Na opakowaniu szukamy oznaczenia, że działa na promienie UVA oraz IR (promieniowanie podczerwone) oraz czy jest wodoodporny. Polecane są dobre, fotostabilne filtry chemiczne np. mexoplex, mexoryl, mieszanki filtrów chemicznych z mineralnymi lub mineralne.

W skład filtrów mineralnych wchodzi tlenek cynku i tlenek tytanu- działają jak tarcza- odbijają promienie, nie pozwalając im przedostać się w głąb skóry. Tworzą na skórze białą powłoczkę i są najczęściej stosowane w produktach dla dzieci.

Większość dobrych firm wzbogaca swoje filtry w antyoksydanty i substancje chroniące DNA komórek. Firma Roche-Posay w tym roku dodała do kompleksu antyoksydantów bajkalinę- silny antyoksydant z tarczycy bajkalskiej. Produkty Biodermy mają kompleks BIOPROTECTION-czyli mannitol i ectoinę oraz po raz pierwszy-tlenek żelaza chroniący przed światłem widzialnym. Firma Avene swoje filtry wzmocniła leczniczym działaniem SunSitiveProtection i kojącą wodą termalną.

Mając skórę „specjalnej troski" wybieraj preparaty z oznaczeniami: na przebarwienia (Bioderma SPOT, SVR Clairial), skóra naczynkowa (Bioderma AR, Uriage Roseliane lub SVR Rubialine) trądzik (Uriage Hyseac , Bioderma AKN mat), skóra nadwrażliwa (filtr mineralny). Mają one nie tylko czynniki chroniące przed fotostarzeniem ale również leczące konkretny problem. Możesz też dostosować produkt do swoich upodobań kosmetycznych - są olejki nabłyszczające, wzmacniające opalanie, typu „suchy dotyk", kremy koloryzowane lub BB (czyli filtr+krem+podkład). Nowością jest krem do opalania Bioderma Anti-Age, który ma również działanie przeciwzmarszczkowe.

Kiedy wyjeżdżamy na upragnione wakacje zamiast bez umiaru wystawiać się na słońce polecam zasadę slip-slap-slop czyli

  1. wślizgnij się w ubranie
  2. wyciśnij krem (i nałóż na twarz)
  3. nałóż kapelusz

Dermatolodzy uważają, że w czasie wakacji, niezależnie od karnacji, wieku lub pogody powinna być zastosowana maksymalna ochrona. Ważne jest systematyczne uzupełnianie kremu po wyjściu z wody lub po 2-3 godzinach przebywania na słońcu.

Ochronę p-słoneczną warto zacząć w każdym momencie- nasza skóra będzie miała szansę na odbudowę i usunięcie uszkodzeń! Możemy jej w tym pomóc dobrze nawadniając organizm, stosując balsamy po opalaniu oraz jedząc owoce i jarzyny bogate w witaminy i antyoksydanty!