MedSpace

WPŁYW SŁOŃCA NA NASZE ZDROWIE I URODĘ
Dr n.med. Aleksandra Czernecka-Micińska, 04.2015

Z ogromną radością oczekujemy lata i ciepłych promieni słońca. Dodaje nam ono energii do życia i sprawia, że jesteśmy uśmiechnięci i optymistycznie patrzymy na świat i otaczających nas ludzi. W końcu możemy wyjść z domów, zrzucić ciężkie ubrania i uprawiać sport na świeżym powietrzu!

Coraz więcej wiemy o dobroczynnym oddziaływaniu słońca na nasze zdrowie. Badania dowodzą, że witamina D, do której syntezy przyczynia się światło słoneczne jest niezbędna dla prawidłowej budowy naszych kości, nie tylko u dzieci ale i dorosłych. Przeciwdziała osteoporozie, wzmacnia układ immunologiczny zmniejszając ryzyko powstania chorób autoimmunologicznych i nowotworowych. Jej niedobór przyczynia się do powstawanie chorób cywilizacyjnych - nadciśnienia, otyłości, chorób serca i naczyń, cukrzycy. Z grupy witamin przesuwa się ją do hormonów, czyli substancji regulujących gospodarkę organizmu, niezbędnych do jego właściwego funkcjonowania.

Niestety, jak wykazują badania prowadzone w Polsce, ok. 90% osób cierpi na niedobór witaminy D, co wynika ze słabego nasłonecznienia. Prawidłowa dieta nie dostarcza jej zbyt dużo, jednak znajdziemy ją w tłustych rybach, jajkach i mięsie. Aby osiągnąć prawidłowy poziom wit.D zaleca się jej suplementację u wszystkich osób w okresie październik-kwiecień, a po 65 r.ż. przez cały rok.
Bardzo dobrym jej źródłem jest tran, który zawiera również witaminę A oraz kwasy omega.

Czy jednak nie lepiej byłoby się opalać więcej lub chodzić na solarium? NIE!
Ilość chorób nowotworowych skóry jest proporcjonalna do dawki kumulacyjnej promieni słonecznych i prawidłowe zabezpieczenie skóry, zwłaszcza w dzieciństwie ma podstawowe znaczenie ochronne. W Australii zaobserwowano w ostatnich latach zmniejszanie się występowania czerniaka wraz z rozpowszechnianiem prawidłowej ochrony p-słonecznej.

Zdanie dermatologów jest jedno i niezmienne - chronimy się filtrami przed słońcem, a przed chorobami zabezpieczamy przyjmując wit.D!

W następnych artykułach o najnowszych odkryciach dotyczących filtrów słonecznych!

ZAPRASZAM NA WIOSENNĄ ODNOWĘ!
PRZYGOTUJ SWOJĄ SKÓRĘ NA WAKACJE-
TYLKO TERAZ MEZOTERAPIA TWARZY 300 PLN ZAMIAST 350 PLN!

Ps. Moje ostatnie odkrycie na suche, szorstkie i podrażnione dłonie i stopy - Maska do dłoni i stóp ARMED (fantastyczny skład - olejki awokado i z słodkich migdałów, solanka jodowo-bromowa, alantoina i D-panthenol) do kupienia w sklepach Rossman ;)