MedSpace

Nowoczesne metody leczenia trądzika różowatego
Dr n.med. Aleksandra Czernecka-Micińska, 02.2015

Trądzik różowaty to powszechnie występująca choroba, sprawiająca chorym wiele problemów estetycznych i psychicznych. Zaczerwienienie i nadwrażliwość skóry, grudki i krostki często uniemożliwiają wykonanie idealnego makijażu. Do tego dołącza znaczne rozszerzenie naczyń oraz rumień, często rumień napadowy. Pojawia się on w przeróżnych sytuacjach - pod wpływem stresu, dużej różnicy temperatur, po zjedzeniu ostrych potraw lub po wypiciu alkoholu np. czerwonego wina. Bardzo niekorzystnie na stan skóry wpływa klimatyzacja i słońce.

U podstaw trądziku różowatego leży m.in. nieprawidłowe funkcjonowanie naskórka oraz zaburzenia naczyniowe. Powoduje to przewlekły stan zapalny, często z przerostem gruczołów łojowych. Stan skóry pogarsza się pod wpływem zaburzeń hormonalnych, infekcji - H.pylori, stosowanych leków - sterydy. Występuje zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Pacjenci z tą chorobą mają trudności z doborem pielęgnacji, gdyż nie tolerują wielu kosmetyków.

U niektórych pacjentów znalezienie czynnika zaostrzającego (infekcje, zaburzenia hormonalne) jest rozpoczęciem właściwego leczenia. U wszystkich zaleca się unikanie czynników drażniących( słońce, wiatr itp.) oraz prawidłową pielęgnację - kremy łagodzące do skóry wrażliwej, odbudowujące właściwą barierę naskórka, z witaminami C,E,K, fotoprotekcja filtrami mineralnymi. W czasie jesienno-zimowym można wykonywać terapię IPL, która zmniejsza skłonność skóry do rumienia oraz „hartuje" na czynniki zewnętrzne. Jeżeli następuje nasilenie objawów to wdrażamy doustną terapię antybiotykami lub izotretynoiną. Równolegle można stosować leki działające miejscowo.

Do tej pory duże trudności w leczeniu sprawiał rumień napadowy, który jest szczególnie krępujący dla pacjentów. Na szczęście pojawił się nowy lek miejscowy - bromonidyna - MIRVASO.
Jest ona pierwszym zarejestrowanym lekiem w leczeniu rumienia napadowego o udowodnionym klinicznie działaniu. Dzięki stymulacji receptorów powoduje szybkie i długotrwałe obkurczenie naczyń- utrzymujące się nawet 12 godzin. Można ją nakładać codziennie rano, aby być pewnym efektu przez cały dzień. Skóra jest rozjaśniona, idealnie gotowa na nałożenie makijażu.