MedSpace

Pragnienia i potrzeby...
Dr n.med. Aleksandra Czernecka-Micińska, 20.11.2014

  Gabinet medycyny estetycznej, to miejsce gdzie jak nigdzie indziej i nigdy wcześniej, nasze ukryte pragnienia uzyskują realny wymiar. Tu można powiedzieć „chcę olśnić znajomych na Sylwestra" czy „chcę być piękną panną młodą" a zadaniem lekarza jest przełożyć te życzenia na praktyczne działania.

Tutaj „rozważna i romantyczna strona piękna" mają swoje spotkanie - aby zrealizować ten cel musimy poznać potrzeby skóry i znaleźć najlepsze rozwiązania.

Zaczynamy od podstawowego leczenia niedoskonałości skóry, przywracamy jej zdrowy wygląd i naturalną równowagę - wtedy znikają podrażnienia, wypryski i odzyskuje blask. Często skupiamy się na odwodnieniu - dobieramy wtedy zabiegi poprawiające komfort skóry lub przywracające głębokie nawilżenie. Kolejnym krokiem jest redukcja zmarszczek, usunięcie zmęczonego wyrazu twarzy. Aby to osiągnąć dysponujemy pełną gamą preparatów z kwasem hialuronowym dopasowanych do głębokości zmarszczek i miejsca podania. Idealny kwas hialuronowy perfekcyjnie integruje się ze skórą, jest niewidoczny po podaniu, niewyczuwalny po kilku dniach, nie tworzy grudek tylko gładko rozprowadza się w skórze. Wstrzyknięty w zmarszczkę zapewnia jej uniesienie i rozprostowanie a przy tym daje długotrwały efekt estetyczny wynikający z nawilżenia i wzmocnienia skóry. Trudno tym samym preparatem wypełnić głębokie bruzdy i delikatne zmarszczki przy oku, gdyż nie osiągniemy idealnego rezultatu. Przy wyborze kwasu hialuronowego kierujemy się też bezpieczeństwem, tylko nieliczne preparaty są sprawdzone i mają wykonane badania kliniczne świadczące o ich dobrej tolerancji np. Restylane, Teosyal, Emervel, Juvederm, Stylage. Nie każdy preparat wprowadzony na nasz rynek był bezpieczny i kilka zostało już wycofanych z powodu powikłań.

Zarówno reklamy jak i zdjęcia oraz programy telewizyjne nie oddają do końca przebiegu terapii i ostatecznych efektów. Trudno na ich podstawie wyciągać wnioski dotyczące konkretnej osoby. One są po to by zachęcić do takich zabiegów, ale nie dają gotowych rozwiązań.
Lekarze obserwują niepokojący trend - pacjentki wykonują zabiegi w kilku gabinetach, nie znają nazwy wstrzykniętego preparatu lub nie przyznają się do innych zabiegów, co powoduje komplikacje wynikające ze złego dopasowania zabiegów. Niektóre zabiegi idealnie się uzupełniają, ale czasami jeden zabieg niszczy efekty poprzedniego. Dlatego warto wiedzieć jaki preparat lub zabieg został wykonany jeżeli w przyszłości będziemy kontynuować terapię w innym gabinecie. Właściwy poziom bezpieczeństwa może zapewnić lekarz, które wie jakie preparaty i zabiegi można łączyć i będzie dobrze znał historię pacjenta (choroby, przyjmowane leki).

Najlepsze rozwiązanie to wybranie jednego, zaufanego lekarza, o podobnym do nas podejściu estetycznym i szczerą rozmowę o pragnieniach, oczekiwaniach dotyczących terapii. Taka rozmowa służy wyjaśnieniu obaw dotyczących przebiegu zabiegu jak i efektów krótko i długoterminowych. Niezwykle ważna jest współpraca i nić porozumienia oraz otwartość na propozycje lekarza, ponieważ łączy nas wspólny cel - jak najlepszy efekt!

Profesjonalizm w gabinecie medycyny estetycznej nie polega tylko na precyzji ręki i umiejętności łączenia różnych technik i zabiegów, wszechstronnej opiece nad pacjentem - począwszy od problemów zdrowotnych po estetyczne. Profesjonalizm to wybór tylko najbezpieczniejszych i najskuteczniejszych metod odmładzania spośród setek innych oraz ciągłe doskonalenie na kolejnych szkoleniach i konferencjach.

Pacjentom zostawiam tą romantyczną stronę: mogą przyjść i powiedzieć „chcę pięknie wyglądać", a ja robię szybką analizę - co dobrać, by było efektownie, szybko, bezpiecznie, naturalnie, komfortowo, na długo - po prostu perfekcyjnie!