MedSpace

ZMYSŁOWE USTA, CZYLI PRAWIE WSZYSTKO O KOREKCIE UST
Dr n.med. Aleksandra Czernecka-Micińska, 1.02.2020

Piękne, kształtne i pełne blasku usta to jeden z głównych atrybutów kobiecości, dlatego powiększanie ust to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinecie.

Wielkość

Podstawowa wiadomość jest taka - rezultat końcowy zależy od własnego kształtu ust i miękkości, podatności czerwieni wargowej. Jeżeli usta są wąskie i dość sztywne to trudno je mocno powiększyć już przy pierwszym zabiegu. Przestrzegam przed powiększaniem więcej niż jedną strzykawką za pierwszym razem- lepszy, bardziej naturalny efekt osiągniemy rozkładając powiększanie na etapy. Kwas hialuronowy, którym wypełniamy usta, przez około dwa tygodnie po zabiegu dostosowuje się do struktury skóry, „układa się", osiągając ostateczny rezultat .Dopiero po tym okresie, a nawet po miesiącu powinno się decydować o dopełnieniu. Jedna strzykawka kwasu (czyli 1 ml) to objętość, która pozwala na delikatne, naturalne powiększenie - na pewno nie osiągniemy nią wielkości ust jak u Angeliny Jolie.

Kształt

U młodych kobiet, z wyraźnie zaznaczonym konturem wystarcza zwykle uzupełnienie objętości tzn. uwypuklenie czerwieni wargowej.

U starszych osób, przy zaczynających się uwidaczniać zmarszczkach palacza , konieczne jest podkreślenie konturu. Modelując usta zwracamy też uwagę na opadające kąciki - staramy się je podnieść tak , aby przywrócić twarzy radośniejszy wyraz. Również pod kącikami mogą zaczynać się tzw. zmarszczki marionetki, które również można delikatnie wypełnić. Niekiedy, z wiekiem, dochodzi do spłycenia tzw. łuku kupidyna tzn. zagłębienia nad górną wargą. Wymodelowanie tego miejsca dodaje ustom blasku i subtelnie podkreśla kształt. Warto pamiętać , że usta są oglądane nie tylko z przodu ale i z profilu - wykonanie zdjęć w tych dwóch projekcjach przed zabiegiem pozwala na dobranie właściwego sposobu wypełnienia.

W wielu gazetach widzimy często spotykany , nieprawidłowy sposób wypełnienia prowadzący do powstania tzw. „kaczego dzioba"- poprzez umiejętne wprowadzenie kwasu hialuronowego w skórę nad górną wargą możemy delikatnie go poprawić i zmniejszyć.

Symetria

Na początku wypełniania powiększano przede wszystkim górną wargę osiągając efekt tzw. paris lips (widoczny u aktorek Michelle Pfeiffer, Meg Ryan) . Aktualnie najczęściej wypełnia się tak, aby wielkość warg była porównywalna. Obserwuje się także trend, w którym dolna warga jest większa (podobnie jak to jest w naturze).

Oprócz uzupełnienia objętości możliwe jest wyrównanie pewnych, nieznacznych bocznych asymetrii i zwężeń. Niestety, czasami te miejsca, w których są blizny np. po opryszczce nie ulegają rozciągnięciu.

Nawilżenie i sprężystość
Każdy kwas hialuronowy wprowadzony w skórę jest dla niej „odżywką" - wiąże wodę , odbudowuje strukturę skóry, polepsza funkcjonowanie komórek. Dzięki temu jest bardziej napięta, elastyczna, jędrna. Większość producentów określa czas wypełnienia na 6-12 miesięcy. Warto pamiętać, że nawet po tym okresie skóra będzie w lepszej, a nie gorszej kondycji!

Długość trwania efektu

Dostępnych jest wiele preparatów kwasu hialuronowego różniących się strukturą, od której zależy miękkość i możliwości modelowania. Młodszym pacjentkom polecam nowość - Teosyal Kiss zapewniający niesamowitą miękkość i naturalny efekt. Osobom wymagającym dobrego wymodelowania kształtu ust i likwidacji zmarszczek palacza polecam preparaty sztywniejsze, ale równocześnie o dłuższym okresie działania ponad 12 miesięcy (np. Stylage M lub Teosyal RHA 2). Ostateczna długość trwania rezultatu zależy też od indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Konsultacja i zabieg

Na zabieg umawiamy się wtedy, gdy nie mamy ważnych spotkań w ciągu najbliższych 2-3 dni, ze względu na ewentualny obrzęk lub siniaczki. Nie wykonujemy zabiegu u kobiet w ciąży, chorych z chorobami autoimmunologicznymi i alergią na kwas hialuronowy oraz w trakcie innych, specjalistycznych terapii.

W trakcie konsultacji lekarskiej jest wykonywane zdjęcie wstępne, następnie omówienie zabiegu i preparatu. Pacjent podpisuje zgodę na zabieg. Jeżeli występuje opryszczka po zabiegu trzeba stosować lek przeciwwirusowy.

Przed zabiegiem dla komfortu pacjenta stosujemy znieczulenie stomatologiczne lub miejscowe- zależnie od wrażliwości na ból. Obecnie zabieg najczęściej wykonujemy kaniulą. Kaniula to tępa, delikatna igiełka, która zmniejsza ryzyko powstania siniaczków oraz ból w czasie zabiegu.

Po zabiegu przez kilka dni można stosować leki przeciwzapalne w celu zmniejszenia obrzęku, powinno się pić ok. 2 litry wody /dzień oraz smarować usta maścią z arniką.
Nie zaleca się żadnych zabiegów nagrzewających przez kolejne kilka dni.

Zabieg powiększania, modelowania ust jest jednym z najbardziej efektownych i lubianych, gdyż delikatnie podkreśla kobiecość, dodaje atrakcyjności, poprawia samopoczucie.

Kwas hialuronowy to najbezpieczniejszy sposób modelowania ust - nie tylko je powiększa ale również wzmacnia i głęboko nawilża.