MedSpace

ADAPTOGENY – moc płynąca z roślin!
Anna Micińska, Aleksandra Micińska, 4.2020

Życie stawia przed nami wiele wyzwań. Codziennie staramy się ogarnąć pracę, dom, rodzinę, często sami narzucamy sobie więcej obowiązków, niż jesteśmy w stanie udźwignąć. Zapominamy o tym, że nie jesteśmy robotem i nasz organizm ma swoje ograniczenia biologiczne, których nie jesteśmy w stanie zmienić.

Człowiek, oprócz ciężkiej, stresującej pracy połączonej często z brakiem snu, trudnymi do kontroli emocjami i lękami, złym odżywianiem narażony jest na wiele innych czynników, które zaburzają jego homeostazę, przyczyniając się do powstawania chorób. Są to zanieczyszczenie powietrza, promieniowanie UV, zmiany klimatyczne, hałas, używki. Do pewnego momentu organizm się adaptuje i reaguje prawidłowo, uruchamia układ współczulny pobudzający do walki. Niestety, przy przedłużającym się działaniu stresora ciało nie regeneruje się, nie wraca do równowagi i zachodzą w nim zmiany wyniszczające, wynikające z zaburzeń równowagi hormonalnej, układu immunologicznego i innych. Jednak, zanim dojdzie do trwałych zmian w postaci chorób przewlekłych możemy sięgnąć po substancje, które ułatwią przywrócenie homeostazy.

Adaptogeny znane są od wieków, począwszy od kultur Wschodu które przypisywały im magiczne działanie. W Indiach były stosowane do obrządków ajuverdyjskich. W Chinach uznawane za święte, cesarze wysyłali wojska aż na Syberie po różeniec górski. Mający wiele sukcesów i wygranych wojen Czinghis-Khan stosował je w czasie swoich podboi, co jak wierzył, gwarantowało mu zwycięską passę. Ta historia zainteresowała w latach 50 dwóch rosyjskich naukowców. Nikolay Lazarev i Israil Brekhman obrali za cel znalezienie „naturalnych suplementów" dla żołnierzy i wojska rosyjskiego. Przebadali prawie 4000 roślin w poszukiwaniu cudownych specyfików. Dwanaście z przebadanych gatunków zaskoczyło ich swoimi właściwościami.

Badania wykazały, że ekstrakty z tych roślin działały wspomagająco, wzmacniały odporność i stymulowały układ immunologiczny do walki z wolnymi rodnikami. Wpływały na zdolności kognitywne czyli usprawniały pamięć i zwiększały rezerwy energetyczne organizmu do obrony przed stresem. Od lat 60 stosowali je i astronauci i sportowcy rosyjscy wielokrotnie potwierdzając, że stosowanie adaptogenów polepszyło ich zdrowie i stan psychiczny.

Stosowane dzisiaj, pozwalają naszemu organizmowi przystosować się do stresujących sytuacji, ułatwiają koncentrację i skupienie. Mogą sprawić, że wydobędziesz z pamięci zapomniane informacje a nowe zapamiętasz sprawniej i na dłużej. Stosowanie niektórych z nich w chorobie wspiera regenerację, wzmacniają wydolność w czasie stresu i napięcia.

⁠Obecnie są dobrze przebadane. Udowodniono, że są bezpiecznie i nietoksyczne dla ciała a stosowanie ich wprowadza ciało i umysł w homeostazę. Możemy je dobrać do potrzeb organizmu i wspomóc się w trudniejszych momentach, zanim sięgniemy po silniejsze środki farmakologiczne.

Jednym z najbardziej popularnych i uniwersalnych adaptogenów jest żeń-szeń, ale wiele z nich ma działania wyjątkowe i dlatego ważne jest dopasowanie do konkretnych potrzeb.

Ashwagandha - żeń-szeń Indyjski- Polecana szczególnie chorym z niedoczynnością tarczycy, również typu Hashimoto. Chętnie sięgają po nią sportowcy, gdyż przyczynia się do poprawy siły. Zawiera witanololidy, które mają działanie cytostatyczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, przeciwnowotworowe, uspokajające, neuroprotekcyjne i obniżające ciśnienie krwi.

Szczodrak krokoszowaty - szczególnie ceniony przez sportowców, wspomaga budowanie masy mięśniowej, poprawia proporcje ciała. Przy budowaniu sylwetki może pomóc w łatwiejszym nadawaniu mięśniom definicji. Trenujesz na siłowni i nie widzisz efektów, jesteś ospała i bez energii, masz tendencje do tycia, do zatrzymywania wody w organizmie- to dobry wybór dla Ciebie! Nadaje się jako wsparcie dla osób pracujących umysłowo i potrzebujących długotrwałej koncentracji.(Alexander Panossian & Wikman, 2008)⁠

Schizandra - cytryniec chiński podnosi poziom tolerancji stresu, umożliwia kontrolę emocji oraz znieczula ciało i wycisza umysłowo(A Panossian & Wagner, 2005)
Reguluje pracę nadnerczy, poprawia pamięć.Masz trudniejsze chwile w życiu, twoje emocje wahają się ze skrajności w skrajność i zmagasz się z ich poskromieniem- to jest dobre rozwiązanie!⁠

Różeniec górski - masz czas intensywnej nauki, zbliżają się egzaminy albo audyt w pracy, projekty spiętrzają się i czujesz, że sobie nie poradzisz. Sięgnij po różeniec, który może być naturalnym substytutem kawy, ułatwia zapamiętywanie i przywoływanie informacji z pamięci, wspomaga zdrowie psychiczne przy depresjach i zaburzeniach nastroju np. anhedonii.(Alexander Panossian, 2017)⁠

Korzeń Maca (pieprzyca peruwiańska) - Stosowany u kobiet łagodzi dokuczliwe objawy miesiączki i menopauzy- uderzenia gorąca, wahania nastroju i przeciwdziała osteoporozie. U mężczyzn wzmacnia libido i płodność. Jest naturalnym, silnym antyoksydantem, ma wiele cennych substancji odżywczych, dlatego zaliczany do tzw"superfoods".

Gotu Kola - Centella asiatica - Wąkrotka azjatycka - preparat wzmaga gojenie, przyspiesza regenerację po treningach, po urazach. Skutecznie niszczy wolne rodniki i dotlenia organizm dzięki działaniu na układ krążenia. Dla osób pod presją i w permanentnym stresie. Chętnie stosowana w kosmetyce do regeneracji skóry i redukcji zaczerwienienia.

Bacopa Monieri - jest naturalnym nootropem czyli wspiera funkcjonowanie mózgu. Zwiększa funkcje kognitywne, redukuje stres i niepokój. Ze względu na działanie neuroprotekcyjne, przeciwzapalne i antyoksydacyjnie może wspomagać leczenie schorzeń układu nerwowego.(Kongkeaw et al., 2013)⁠ Pomoże Ci, gdy potrzebujesz energii i dużo siły do działania, chcesz poczuć się pewniejsza i skoncentrowana na celu.

Przeciwwskazania do stosowania adaptogenów to ciąża, karmienie piersią, stosowanie innych leków min.: antydepresyjnych, na nadciśnienie, przeciwjaskrowych, alergie na składniki. Nie wolno ich łączyć z alkoholem.

Mam nadzieję, że te substancje pomogą nam przejść przez trudne momenty kwarantanny oraz zmobilizują organizm, gdy będziemy wracać do normalnych obowiązków i funkcjonować na najwyższych obrotach!

GABINET MEDSPACE JEST NIECZYNNY DO ODWOŁANIA -
DATA OTWARCIA BĘDZIE PODANA NAJSZYBCIEJ NA FACEBOOKU !

 

Kahn, A. J. (1975). A review of a review. Social Work (United States), 20(3), 254. http://doi.org/10.1093/sw/20.3.254-a

Kongkeaw, C., Dilokthornsakul, P., & Thanarangsarit, P. (2013). Meta-analysis of randomized controlled trials on cognitive effects of Bacopa monnieri extract. https://doi.org/10.1016/j.jep.2013.11.008

Panossian, A, & Wagner, H. (2005). Stimulating Effect of Adaptogens : An Overview with Particular Reference to their Efficacy following Single Dose Administration. 838(September), 819-838.

Panossian, Alexander. (2017). Understanding adaptogenic activity : specificity of the pharmacological action of adaptogens and other phytochemicals. 1-16. https://doi.org/10.1111/nyas.13399

Panossian, Alexander, & Wikman, G. (2008). Pharmacology of Schisandra chinensis Bail .: An overview of Russian research and uses in medicine. 118, 183-212. https://doi.org/10.1016/j.jep.2008.04.020