MedSpace

Kwarantanna dla Zdrowia
Dr n.med. Aleksandra Czernecka-Micińska, 3.2020

Na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Ciężko jest się nam pogodzić z brakiem kontroli. W obecnej sytuacji na świecie i w Polsce z wirusem COVID-19, została podjęta decyzja o zamknięciu szkół, kin, restauracji, miejsc kultury i sztuki. Zostajemy w domu by nie narażać siebie i naszych bliskich na zarażenie. Wyrwani z codziennej rutyny, czując niepokój o przyszłość możemy popaść w zniechęcenie i smutek. Aby nie dać się takim nastrojom przygotowaliśmy dla Ciebie propozycje na kreatywne i podnoszące na duchu spędzanie czasu. Coś, co możemy zrobić, na co mamy realny wpływ i za co, po czasie, będziemy wdzięczni.

1. Od dawna planowałaś przeczytać tą książkę, która tak się kurzyła obok łóżka. Czas najwyższy zabrać się do lektury! Z naszej strony polecamy cenione książki jak „Narzędzia Tytanów" Tima Ferrisa -pełną inspiracji i sposobów na wzbogacenia naszego życia, „Przeszkoda czy wyzwanie" Ryana Holidaya- o stoickiej sztuce pokonywania problemów, „Czując" Agnieszki Jucewicz opisującą nasze emocje i jak spojrzeć na nie z innej perspektywy, „Kochaj najlepiej jak potrafisz" o zdrowych relacjach w związku i że miłość ma wiele odcieni. Może sięgniesz po książki Olgi Tokarczuk?

2. Podcasty to audycje radiowe do ściągnięcia na telefon! Ogrom wiedzy i ciekawych rozmów w zasięgu Twojego kciuka. Obecnie rozwijają się w zawrotnym tempie ! Wyjaśniają skomplikowane problemy, bawią i poprawiają nastrój. Telefony z iOS już maja aplikację do podcastów i pewnie nigdy na nią nie zwróciłaś uwagi ;) Android i inne mogą ściągnąć darmowe Overcast albo nawet Spotify. Pozostaje pytanie czego słuchać ? Odsyłam was do moich ulubionych - Karol Paciorek „Imponderabilia „- niestandardowe pytania do znanych osób czyli usłyszycie to, co czym nie przeczytacie po raz setny w gazetach. „Ja i moje przyjaciółki idiotki" Okuniewskiej - osobiście pękam ze śmiechu jak słucham rozbudowanych metafor prowadzącej i sympatyzuję z historiami ze związków „idiotek".Dla koneserek kina i seriali - Węglarczyk o serialach, „Spoilermaster", „Kanapowcy".

3. Zamknięte kina? To nie problem! Dzięki platformom streamingowym mamy dostęp do światowego kina i najnowszych serialowych produkcji. Oskarowe filmy jeszcze nie nadrobione? Czy wiesz, że już je znajdziesz na platformach VOD? Z seriali na Netflixie przepadłam w „The Crown" - historia królowej Elżbiety II - zaskakująca i nie taka wypolerowana rodzina królewska jakby się wydawało. Dla miłośniczek krótkiej komediowej formy „Dobre Miejsce" - odcinki po 20 minut i dużo pozytywnego przekazu.

4. Pozostań w dobrej formie psychicznej i fizycznej. Mata do jogi i ćwiczenia rozciągające zajmują 4 m2 i można je wykonać wszędzie. Myślałaś o medytacji? To teraz jest idealny moment by spróbować i wyciszyć umysł choćby na kilka minut.
5. Książki kulinarne to nie tylko piękne zdjęcia ale również inspiracja do spróbowania czegoś nowego. Tyle się mówi o wegetarianizmie i diecie roślinnej. Może czas na wzbogacenie naszych posiłkówo coś nieznanego? Masz okazję spróbować i może przekonać rodzinę do posiłku wege, a jak ugotujecie go razem będzie jeszcze większa satysfakcja. Polecam „Prosto" Ottolenghi lub „Wege" Jamiego Oliviera.

6. Porządek w szafie brzmi jak przykry obowiązek odkładany z tygodnia na tydzień. Mając teraz więcej czasu możesz przemyśleć co potrzebujesz z tego co masz a co możesz oddać bądź przekazać dalej. Na polecanym już Netflixie jest serial z Marie Kondo, która pokazuje jak pożegnać się z szacunkiem z ubraniami, zrobić miejsce na nowe lub dać szafie odetchnąć :) Jeżeli mamy dzieci to jest to dla nich lekcja jak dzielić się za małymi spodenkami z innymi dziećmi i jak układać kolorami koszulki.

7. Każde możliwe hobby zaczyna się .... na Youtube! Widziałaś makramy? Zawsze myślałaś o tym, żeby zacząć pisać? Interesuje cię koreańska pielęgnacja albo sztuka dbania o włosy? To jest nieograniczone źródło inspiracji do rozpoczęcia swojego hobby. Inspiracji możesz też poszukać na Pintereście, gdzie jest bez liku dekoracji wnętrz do samodzielnego wykonania.

8. Przeglądnij kosmetyczkę i sprawdź daty przydatności kremów i preparatów, zerknij na to, co jest Ci potrzebne i zorganizuj swoją codzienną pielęgnację skóry tak żeby weszła ona w rutynę już po tych 14 dniach.

9. Nie miałaś kontaktu z rodziną czy znajomymi? Wspierajmy się w tym czasie i dbajmy o komfort psychiczny. Powysyłaj SMSy lub prowadź rozmowy na Skype. Kontakt z innymi podniesie Cię na duchu. Zadbaj o relacje z bliskimi i jestem pewna, że w każdym domu znajdą się gry planszowe lub karty albo tematy do rozmów na jakie nie było wcześniej czasu. Poczujmy swoją obecność, dbajmy o siebie i trzymajmy się zdrowo!

GABINET MEDSPACE zawiesza swoją działalność w dniach 15.03-28.03.2020
Wszystkie aktualności, w tym data otwarcia będą zamieszczane na Facebooku.