MedSpace

Dlaczego botox nie działa? - obalamy mity
Dr n.med. Aleksandra Czernecka-Micińska, 10.2019

Botox, czyli toksyna botulinowa to najbardziej popularny, skuteczny i bezpieczny z zabiegów medycyny estetycznej. Ma swoje zagorzałe fanki jak i przeciwniczki, a wokół jego działania urosło wiele mitów.

Mit 1 - Zniekształca rysy twarzy

Botoks wpływa tylko na mimikę, nie obserwujemy jego działania na nieruchomej twarzy. Jeżeli jest prawidłowo podany rozluźnia mięśnie i uspokaja nadmierną ruchomość w wybranych miejscach. Za „przeładowanie" twarzy najczęściej odpowiada kwas hialuronowy, podany w nadmiernych ilościach.

Mit 2 - Im więcej jednostek tym lepiej

Każdy pacjent ma swoją idealną dawkę i rozłożenie preparatu, prowadzenie prawidłowej dokumentacji zabiegów oznacza powtarzalność optymalnych efektów i ograniczenie powikłań. Mogą się one pojawiać przy nadmiarze preparatu, złym dobraniu punktów iniekcji lub zmiennościach anatomicznych.

Mit 3 - Brak efektu z powodu źle wykonanego zabiegu

Po każdym zabiegu botoxu po 2 tygodniach niezbędna jest wizyta kontrolna, w czasie której można skorygować efekty pierwszej iniekcji. Czy zdarzają się sytuacje, że nie zadziałał? Są one bardzo, bardzo rzadkie, a mogą wynikać z kilku przyczyn:

- brak zachowania łańcucha chłodniczego przy transporcie produktu (jest on przewożony w chłodniach i w tej chwili praktycznie nie ma takich przypadków)
- rodzaj preparatu i producent - opinie sprzeczne w opublikowanych badaniach
- nagrzewanie czoła - ochrona przed słońcem i nagrzaniem jest niezbędna w pierwszych dwóch tyg po zabiegu, po pobycie w solarium i saunie może się osłabić lub skrócić czas działania
- czynniki anatomiczne, genetycznie uwarunkowana oporność, mało receptorów w mięśniu, mała ekspresja
- zbyt głębokie zmarszczki - efekt polega tylko na spłyceniu, nie znikną po zabiegu
- częste lub bardzo długie stosowanie terapii bardzo rzadko powoduje wytworzenie przeciwciał na toksynę botulinową
- ćwiczenia fizyczne mogą skutkować niepożądanym rozprzestrzenieniem preparatu
- zbyt mała dawka lub duże rozcieńczenie, zbyt głębokie podanie
- znieczulenie ogólne znosi efekt zabiegu

Jak widać, w dużej mierze od znajomości anatomii, wyszkolenia i doświadczenia lekarza zależy ostateczny efekt zabiegu. Według prof. Carruthers, która pierwsza, wraz z mężem zastosowała toksynę w estetyce, satysfakcja pacjenta osiąga ponad 65% aż do ponad 90% w zależności od leczonego regionu. Zabieg ten ogromnie wzmacnia samoocenę pacjenta i poprawia jego wygląd, przywracając rysy sprzed ok. 5 lat. Satysfakcja pacjenta zwiększa się przy dołączeniu innych zabiegów regeneracyjnych np. z użyciem kwasu hialuronowego lub kolagenu.

Mam nadzieję, że rozwiałam niektóre wątpliwości i zachęciłam do dołączenia do grona zadowolonych pacjentek!

ZAPRASZAM DO GABINETU W SOBOTY 5.10 i 26.10.

PROMOCJE PAŹDZIERNIKOWE:

LINERASE - 1000 PLN zamiast 1200 PLN
SCULPTRA - 1400 PLN zamiast 1500 PLN