MedSpace

Czy Twoja skóra jest nadwrażliwa?
Dr n.med. Aleksandra Czernecka-Micińska, 06.2019

Czy zauważasz u siebie nadwrażliwość na stosowane kosmetyki, zaczerwienienie, podrażnienie, świąd skóry przy zmiennej temperaturze, przy zmywaniu makijażu lub zjedzeniu ostrych posiłków? Na skórze pojawia się rumień, złuszczanie, niewielkie stany zapalne, obrzęk?

Może to być ZESPÓŁ WRAŻLIWEJ SKÓRY - SSS ( sensitive skin syndrome). Coraz częściej występujące schorzenie dotyczy każdego rodzaju skóry i może łączyć się z innymi schorzeniami takimi jak trądzik zwykły, różowaty lub atopowe zapalenie skóry. W każdym przypadku podstawą jest zaburzenie produkcji lipidów, czyli brak prawidłowej bariery hydrolipidowej naskórka. Z tego powodu skóra nie jest odporna na drażniące czynniki środowiskowe, alergeny.

Podobnie jak przy alergii można eliminować czynniki podrażniające- to najczęściej szampony, odżywki do włosów czy mydła do rąk. Warto myć włosy tak, by nie dotykać twarzy. Jednak to nie wystarcza i do tego schorzenia trzeba podejść kompleksowo. Oprócz pielęgnacji zmiany powinny być wprowadzone w diecie i codziennych nawykach.

Do mycia twarzy i rąk proponuję syndet czyli specjalne kostki myjące do skóry wrażliwej lub płyn micellarny. Firmy apteczne proponują całe serie do skóry wrażliwej a nawet serie bez konserwantów, zapachów i parabenów. Przy podrażnieniu lub zaostrzeniu choroby warto włączyć leczenie i zredukować ilość stosowanych kosmetyków do niezbędnego minimum. Baza to kremy emolientowe, uzupełniające lipidy. Sięgamy po nie w zimie lub stosujemy na noc. Na dzień kremy nawilżające, w lecie uzupełnione o filtr 50 SPF do skóry wrażliwej.

Odbudowa skóry to również zmiany w odżywianiu - włączenie do diety olejów bogatych w kwasy niesycone- lniany, z ogórecznika, z czarnuszki, sezamowy, orzechów.Polecamy również tłuste ryby i avocado. Redukcja ostrych przypraw i cukrów prostych. Częstsze pranie pościeli, ale w płynach dla niemowląt.

Kiedyś na takie objawy stosowano sterydy- teraz wiemy, że jest to błąd- one pomagają po jednym użyciu ale na dłuższą metę pogarszają stan skóry.

Moim pacjentkom na lato polecam filtry słoneczne dobrane do rodzaju skóry:

La Roche Posay:
Anthelios Pigmentation 50+ (do skóry z przebarwieniami, koloryzowany)
Anthelios Ultra 50+ (nie szczypie w oczy, koloryzowany)
Effaclar Duo 30 (do skóry trądzikowej)

Uriage Roseliane CC 30 (do skóry wrażliwej, naczynkowej, koloryzowany)
Uriage Hyseac 50+ (matujący)
SVR Sensifine AR 50+ (do skóry wrażliwej i naczynkowej)
SVR Sebiaclear 50 (do skóry tłustej, matujący)

Zapraszam na Facebooka (TUTAJ), tam zawsze najświeższe promocje! 

Gabinet czynny w sobotę 15 czerwca oraz piątek 21 czerwca.

PROMOCJA na mezoterapię do 21.06:
Redensity I 1 ml - 500 PLN. 3 ml- 800 PLN

Gabinet nieczynny w dniach 22.06- 7.07 z powodu urlopu.