MedSpace

Burza w szklance wody
Anna Micińska, 10.2017

Wystarczy rano uruchomić radio czy telewizję do porannego śniadania by usłyszeć przesłodzone głosy z reklam, radzące picie określonej ilości wody, następnie pojawia się inny głos polecający usunięcie nadmiaru wody z organizmu. Czy nie czujecie się delikatnie zagubione w tych informacjach? Jak to z tą wodą jest naprawdę?

Woda stanowi 60% masy ciała człowieka i wraz z wiekiem ten procent maleje. Zalecenia mówią by spożywać ok. 2-2,5 litra wody dziennie. Pamiętajmy jednak, że to zapotrzebowanie dla każdego jest inne - sportowcy, kobiety w ciąży, czy zmienia się pod wpływem innych czynników- rodzaj stosowanej diety, temperatura otoczenia. Możemy przyjąć wiec zasadę, że do każdego posiłku towarzyszyć nam będzie szklanka wody, na zajęcia na siłowni zabieramy butelkę wody a w pracy do kawy napijemy się jeszcze szklankę. Nawodnienie organizmu jest niezwykle ważne, czujemy się rześkie, lepiej myślimy. Paradoksalnie, często też sięgamy po coś do jedzenia gdy tak naprawdę organizm podpowiada nam, że czas się napić.

Spójrzmy jednak na druga stronę medalu, wstajesz rano i buzia wygląda na napuchniętą, bądź po dniu przy biurku czujesz że łydki są ociężałe a może zauważyłaś brak efektów treningowych? Za te sytuacje może odpowiadać nagromadzenie się wody. Wynika ono z niedostatecznej ilości wypijanej wody, gdyż organizm chce sobie ją w ten sposób zmagazynować. Kolejna przyczyna-niezdrowa dieta - produkty wysoko przetworzone, zamierające nadmiar sodu czyli fast food albo dosalanie potraw, coca cola, czekolada, dieta wysoko węglowodanowa, niedobory białka w diecie, alkohol.
By zredukować nasze obrzęki w pierwszej kolejności zastanówmy się, co tak naprawdę jemy? Następnie zadajmy sobie pytanie - w jakiej fazie cyklu miesięcznego jesteś - gdyż i to ma wpływ.

Po takim rachunku sumienia mniejszych i większych grzeszków jedzeniowych możemy postarać się naturalnie zniwelować ten dyskomfort. Z rana polecam herbatkę ziołową wspomagającą pozbycie się nadmiaru wody, może to być zaparzona pokrzywa, czystek, nawłoć, skrzyp, brzoza, krwawnik czy mniszek lekarski. Nie tylko pomogą ale jeszcze mają szereg innych korzystnych właściwości jak wzmocnienie włosów w przypadku pokrzywy czy skrzypu. Śniadanie zamień z granoli i owoców na jajka z pomidorami czy szczypiorkiem gdyż białko w diecie wzmaga diurezę, a gdy będziesz miała ochotę na kanapkę wybieraj chleb ciemny, żytni czy przepełniony ziarnami ponieważ nasiona są bogate w błonnik wiążący wodę.

Nie dajmy się zwariować i pijmy racjonalnie, przed posiłkiem, z rana, do wysiłku, ruszajmy się często w pracy a po pracy wypoćmy trochę. W ten sposób uda nam się zachować balans a radiowe i telewizyjne reklamy ze spokojem będziemy mogły wyłączyć.

GABINET MEDSPACE zaprasza w sobotę 14.10
Do 20 października promocja
na nawilżającą Mezoterapię Redensity I - 1000 PLN (2 zabiegi na twarz).

Od 20 października działa STREFA "UNDER 25" - zabiegi ze zniżką dla osób poniżej 25. roku życia!
Zapraszamy na stronę MedSpace i FB - tam więcej wiadomości !!!